Sylva Lauerová

Sylva Lauerová, foto: KIVA

Sylva Lauerová, česká spisovatelka a básnířka žijící na Seychelských ostrovech, je v České republice známa především díky svým bestsellerům Hračka a Sexy strategie. Ačkoli má na svém kontě již osm knih a na české literární scéně není žádným nováčkem, kritikou je často přehlížena.

Důvod? Prý je příliš kontroverzní a nevyzpytatelná. Jak sama přiznává, ráda odkrývá „hlubiny lidské duše“ – témata jejích knih jsou často „na hraně“. Lauerová však nezůstává pouze u provokativních příběhů spojených s lidskou intimitou. Každou další knihou svůj autorský záběr rozšiřuje a nikdo z jejích příznivců nedokáže odhadnout, čím překvapí příště, ať už tematicky, či žánrově. Mnoha čtenářům tak utkvěla v paměti díky románové tvorbě, jiným díky poezii.

Literární debut Sylvy Lauerové, erotický román HRAČKA, vstoupil na předvánoční trh v roce 2007. Do té doby naprosto neznámá žena dokázala něco zcela nevídaného – její autorská prvotina během několika týdnů překvapivě bourala žebříčky prodejnosti, jako by se jednalo o dlouho očekávanou knihu dobře zavedeného autora.

Zatímco se regály knihkupectví začátkem roku 2008 plnily prvním a po dalším půlroce druhým úspěšným dotiskem románu, všichni příznivci Hračky netrpělivě očekávali její volné pokračování. Lauerová však překvapila sbírkou poezie MICHAEL2007, kterou sama nazývá filozoficko-religiózním rébusem, a již v počátku své spisovatelské dráhy tak dala jasně najevo, že zařadit ji mezi autory erotické beletrie byla chyba. I duchovně laděný Michael2007 si získal své skalní příznivce. Devět klíčových básní ze sbírky se navíc stalo inspirací a předlohou pro Českou uměleckou avantgardu 3. milénia. Výstava výtvarných děl na motivy ústředních básní „Michaela“ se konala v karlínské hale Thámova a stala se jednou z největších výstav roku.

Koncem roku 2009 si nadšení obdivovatelé prozaického stylu Lauerové opět přišli na své. Na českém knižním trhu se objevil provokativní thriller OTROK, jímž si jeho autorka vysloužila titul nejkontroverznější české spisovatelky současnosti. „Hraniční“ téma o tom, co z člověka udělá neomezená moc nad druhým, a tematika tabuizované oblasti dominantně-submisivního sexu tentokrát zaujaly nejen veřejnost, ale především vzbudily pozornost médií.

V následujícím roce přišlo opět „odklonění“ od komerčního proudu literatury a Sylva Lauerová namísto další románové senzace upnula své tvůrčí plány k podpoře české poezie. Myšlenka sestavení almanachu současné ženské poezie s milostnou tematikou se rodila již v průběhu druhé poloviny roku 2009. Začátkem roku 2010 pak projekt dostal konkrétní podobu a více než čtyři stovky básní vyšly na neuvěřitelných 560 stranách jako KRÁLOVNY SLZ A OSTRUŽIN. Spisovatelka a básnířka se tak stala, co se týče žánru své literární tvorby, prakticky nezařaditelnou.

Díky neutuchajícímu čtenářskému zájmu se na podzim roku 2010 dočkal románový debut HRAČKA svého druhého vydání a o několik měsíců později Lauerová konečně přichází s tolik očekávaným dalším prozaickým dílem – mysteriózním románem JUMARORO. Místy až detektivní příběh z exotického prostředí amazonských deštných pralesů je věnován všem zvědavým a Lauerová v něm tentokrát nabízí vzrušení zcela jiného druhu. Úspěch této knihy, poprvé určené širší čtenářské veřejnosti, potvrzuje, že osobitý literární styl Sylvy Lauerové trvale přitahuje pozornost čtenářů. Ačkoli se sama spisovatelka neustále literárně vyvíjí a její sloh se stává s každým dalším titulem vytříbenějším, její romány si stále zachovávají své charakteristické rysy. Čtenáře si získají především sugestivitou a strhujícím tempem, autenticitou a otevřeností, se kterými autorka popisuje jednotlivé scény, ale také svérázným a moderním přístupem k jazyku. Beze studu hovoří o těch nejožehavějších tématech spojených s lidskou intimitou, stojí za hranicemi tzv. obecné normality, nutí čtenáře zaujmout stanovisko a rozhodně je nenechává lhostejnými. Snaží se spojit téměř nespojitelné, dotýká se hodnotných vnitřních témat a zároveň sahá až na pomyslné dno lidské psychiky pro ty nejtemnější lidské emoce. Kombinace všech těchto prvků činí z četby románů Sylvy Lauerové strhující zážitek.

Po vydání komerčně úspěšného románu Jumaroro se spisovatelka opět uzavírá do ulity vlastní básnické intimity ve sbírce OVACE NEVLÍDNOSTI (2012), která je výběrem poezie z let 2010 až 2012. Již sám paradoxní název Ovace nevlídnosti dává tušit směr a obsah veršů, nesoucí v sobě bolestná a depresivní témata. Lauerová ve svých básních záměrně přehlíží povrchní světské náměty, objektem její poezie se stává lidská duše a jako již v první básnické sbírce Michael2007 v ní nacházíme hluboký duchovní podtext.

Pokud by v české literatuře existoval žánr komorního thrilleru, pak by se Lauerové v pořadí již čtvrtý román TICHOŠLAP (2012) mohl stát čestným zástupcem této literární kategorie. Sylva Lauerová nabízí svým čtenářům opět něco zcela nového. Delikátní, mrazivý i lidský román, jehož hlavní linie příběhu je pečlivě uschována za každodenními obrazy obyčejných lidských životů, které spojuje jen jedno – přítomnost tichých kolíbavých kroků muže bez minulosti. Lauerová si ponechává svůj sugestivní a autentický literární styl, tentokrát jej však obohacuje o nový, pozvolný a temný poetizující odstín, který dává románu Tichošlap zcela osobitý ráz.

Po delší odmlce přijala Sylva Lauerová nabídku vydavatelství Mladá fronta, a. s., a z jejich spolupráce vzešla velmi úspěšná, zábavná a populárně naučná SEXY strategie (2015). SEXY strategie s nadsázkou a humorem odkrývá i ta nejtajnější zákoutí ženského světa. Seznamuje s názory a přáními současné moderní ženy, představuje pilíře novodobých namlouvacích taktik a doporučuje hned celou řádku rafinovaných triků, které vedou k srdci „toho pravého“ nebo pomohou pečovat o kvalitní dlouhodobý vztah. Kniha získala výroční cenu vydavatelství Mladá fronta, a. s, za nejprodávanější knihu roku 2015, přestože byla čtenářům představena až v listopadu.

V roce 2016 opět zamířila Lauerová zcela neočekávaným směrem a po dvouleté spolupráci s českým kreslířem Jiřím Cardou představila plnobarevný komiksový román TICHOŠLAP (2016), který byl zcela inspirován svou románovou předlohou z roku 2012. Autorka tedy nechala oživnout postavy svého tajemného thrilleru, a nabídla tak čtenářům všech věkových kategorií vzrušující vizuální zážitek.

HRAČKA je zpět! Přesně po deseti letech, a také naposledy. Komerčně velmi úspěšný erotický román Sylvy Lauerové se dočkal v roce 2017 svého 3. upraveného vydání.

Pro fanoušky populární české spisovatelky Sylvy Lauerové byl rok 2019 ve znamení českého šperku! Oblíbená autorka bestsellerů přijala pozvání neziskové organizace Czech Fashion Council, která podporuje rozvoj a propagaci původní české módy u nás i ve světě. Společně tak dali vzniknout exkluzivnímu kalendáři českého autorského šperku CHOOSE YOURSELF 2019. Spojení extravagantní ženské osobnosti s nádhernými šperky našich současných designerů zachytil v Miláně, Mekce módy, za přítomnosti mezinárodního tvůrčího týmu svým fotoaparátem světově uznávaný fotograf Karel Losenický. Duch projektu Choose Yourself 2019 rezonuje se současnou atmosférou ve světové módě, s definicí krásy a s tvorbou příběhu jako hlavní esence finálního produktu.

Ve spolupráci s nakladatelstvím CPress z mediální skupiny ALBATROS si Sylva Lauerová pro své čtenáře v roce 2019 připravila publikaci, která zcela vybočuje ze zažitých konvencí – EXPERIMENTÁLNÍ ATLAS MUŽŮ. Kniha úspěšně parodující vědeckou publikaci se zaměřuje na výskyt a signifikantní rysy zkoumaných endemických druhů mužů a chovatelkám či chovatelům poskytuje cenné rady pro domácí péči. Autorem ilustrací je přední český kreslíř Tomáš Kučerovský. Kniha získala čestné uznání Ceny Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu.

Sylva Lauerová se v září 2022 opět vrátila na básnickou scénu, a jak už jsme u ní zvyklí, odmítla se zavděčit obecnému poetickému vkusu. V ilustrované básnické sbírce KLÓKETEN zachycuje stav duše i mysli ve střídmých, minimalistických črtách, mluví ke čtenářům jazykem zenových obrazů či nekompromisně glosuje příběhy z okolního světa. Autorkou ilustrací je Romana Štrynclová.

Nyní přichází Sylva Lauerová s dlouho očekávaným románem HODINA ZMIJÍ. Autorka bestsellerů přináší svým čtenářům moderní, pravdě ne nepodobný příběh s detektivními prvky, plný napětí a nenadálých zvratů. Román plný podezírání a hledání pravdy je thrillerem, který si milovníci sugestivního stylu Sylvy Lauerovénemohou nechat ujít. Odhaluje nebezpečí všudypřítomnosti lži v mezilidských vztazích, je postaven na dialozích a v dechberoucím tempu čtenářům opět nabídne vzrušující zápletku a překvapivý závěr.

Sylva Lauerová pravidelně publikuje v českých časopisech a podílí se na vzniku a podpoře celé řady uměleckých projektů: výstav, výtvarných happeningů či experimentálních módních show (výstava výtvarných děl České umělecké avantgardy 3. milénia Michael2007, módní show Fatamorgana, projekt IMPERSONED, časopis DRESSING Portfolio a další).

Více informací o Sylvě Lauerové se můžete dozvědět na jejích oficiálních webových stránkách.