Nevlídné básně sklidily zasloužené ovace i v Brně!

IMG 0739

Velmi příjemná, přátelská a nadšená atmosféra provázela oficiální představení básnické sbírky Sylvy Lauerové Ovace nevlídnosti dne 14. 10. 2012. Brňané tak mohli spolu s další výjimečnou ženou, moderátorkou...

Velmi příjemná, přátelská a nadšená atmosféra provázela oficiální představení básnické sbírky Sylvy Lauerové Ovace nevlídnosti dne 14. 10. 2012. Brňané tak mohli spolu s další výjimečnou ženou, moderátorkou Marcelou Vandrovou, a charismatickým hercem Národního divadla Brno Petrem Bláhou pokřtít tuto již druhou samostatnou básnickou sbírku Sylvy Lauerové.

Zároveň si mohli v Caffé99 na Úvoze 56 vychutnat literárně-poetický program Poezie hudbou hudba poezií, ve kterém zazněly básně z úst autorky a Petra Bláhy za doprovodu atraktivního hudebního spojení akordeonu (Jitka Baštová) a loutny (Jindřich Macek) a jejich netradiční prezentace vážné hudby. Nasycení duše kulturními zážitky doplnilo občerstvení a skvělé moravské víno.

Křtem básnické sbírky Ovace nevlídnosti byla zahájena výstava Poezie v akvarelu. Autorkou maleb, které tvoří neodmyslitelnou součást knihy, je mladá a talentovaná výtvarnice Monika Sedlářová. Obrazy jsou společně s básněmi, které reflektují, vystaveny v Caffé99 až do 11.11. 2012. Tato prodejní výstava vás přesvědčí o kvalitách obou autorek.

Všem, kteří se zúčastnili vernisáže, děkujeme za jejich přízeň, zvláštní dík patří redaktorce ČR Brno, Marcele Vandrové, která sobě vlastním vznešeným a vtipným vystupováním okořenila akt křtu.

 

Sylva Lauerová představila sbírku Ovace nevlídnosti poprvé v rámci mezinárodního veletrhu Svět knihy Praha 2012. Bez platné jízdenky, zato však s básněmi v rukou se pak ve čtvrtek 24. května večer sešli sezvaní hosté v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích, odkud za krásného počasí vyjela do ulic historické Prahy „poetická tramvaj“.

Takto extravagantně a nápojem básníků absinthem byla sbírka pokřtěna v Praze. Role kmotrů se ujali dlouholetí přátelé Sylvy Lauerové, režisérka Irena Pavlásková a herec Roman Vojtek, zatímco ikona českého herectví Jiří Bartoška trval tvrdošíjně na své roli „pouhého“ hosta a obdivovatele spisovatelčiny poezie. Všichni však knize popřáli úspěch a čtenářskou přízeň. Ani zde nechyběl doprovod loutny a akordeonu v podání hudebníků Jindřicha Macka a Jitky Baštové.

 

Anotace knihy:

 

Ovace nevlídnosti – spojení dvou náhodných slov?

Skládá kontroverzní česká spisovatelka a básnířka ve své nové básnické sbírce poctu nevlídnosti? Veřejně a nadšeně? Nebo opět provokuje a snaží se vtáhnout čtenáře do svých ponurých a bolestných obrazů pouze proto, aby mu pomohla najít krásu okamžiku v těch nejprostších věcech, jako je třeba let ptáků?

Anebo sama nevlídnost skládá pocty nám? Za naše chyby a bezcílnost bloudění? Je vůbec možné oslavovat chmurný a neútulný stav... nejenom naší mysli?

Snad jen jako výstrahu před tím, že nás pohltí, pokud jí to dovolíme.

 

Básnířka a spisovatelka Sylva Lauerová tvrdošíjně zachovává svou extrémní tvůrčí polaritu a uzavírá se do ulity vlastní básnické intimity ve sbírce Ovace nevlídnosti, která je výběrem poezie z let 2010 až 2012.

 

Již sám paradoxní název Ovace nevlídnosti dává tušit směr a obsah veršů, které v sobě nesou bolestná a depresivní témata. Lauerová ve svých básních záměrně přehlíží povrchní světské náměty, objektem její poezie se stává lidská duše a jako již v první básnické sbírce Michael2007 v ní nacházíme hluboký duchovní podtext.

 

Slovo o autorce:

 

Sylva Lauerová (1962) je označována za kontroverzní osobnost české literární scény, a to zejména proto, že její literární tvorba osciluje mezi dvěma extrémními póly. Je autorkou komerčně velmi úspěšných románů, ale také básnířkou. S každým svým dalším dílem rozšiřuje autorský záběr a nikdo z jejích příznivců tak není schopen odhadnout, čím překvapí příště. Na svém kontě má již erotický bestseller Hračka, 2007, šokující thriller Otrok, 2008, exotické, dobrodružné a mystické Jumaroro, 2011. I její poezie nachází mezi českými čtenáři své skalní stoupence (kultovní filozoficko-religiózní Michael2007 z roku 2008 a nyní představovaná sbírka Ovace nevlídnosti, 2012).

Rodilá Brňanka, zčásti žijící na Seychelských ostrovech, pravidelně publikuje v časopisech, účastní se řady výtvarných happeningů (experimentální módní show Fatamorgana, Šach Mat, dny oděvního designu PFW, celostátní výstava avantgardního umění Michael2007, Poezie prostoru – Prostor poezie) a podporuje umělecké a kulturní projekty (edice almanachu české ženské milostné poezie, Dressing Portfolio, designgate.cz).

 

Na další dílo z její komerční tvorby se již můžete těšit - román TICHOŠLAP právě přichází…

 

 

Sbírku Ovace nevlídnosti žádejte u svých knihkupců, DPC 239 Kč

 

 

 • IMG 0611
 • IMG 0638
 • IMG 0654
 • IMG 0700
 • IMG 0722
 • IMG 0730
 • IMG 0758
 • IMG 0765
 • IMG 0770
 • IMG 0782
 • IMG 0798
 • IMG 0811